Z jakiego powodu osoby podróżujące do Stanów muszą się rejestrować w ESTA?

Całkiem niedawno jeszcze ktoś, kto planował zwiedzić atrakcje w Ameryce, musiał się starać o wizę. Wiązało się to nie tylko z długim czasem oczekiwania, lecz również i ryzykiem, że dostanie się odmowę. I to w wielu przypadkach bez konkretnego, rzeczowego powodu, po prostu taki był kaprys konsula.

Wszystko uległo zmianie parę lat temu, ponieważ wtedy Polska wypełniła niezbędne warunki do tego, aby przystąpić do ruchu bezwizowego. Od tego czasu osoby lecące w celach turystycznych albo medycznych, na czas nie przekraczający 90 dni, już nie muszą posiadać wizy. W pozostałych przypadkach, przykładowo chęci rozpoczęcia nauki czy pracy, dotychczasowe zasady nie zmieniły się.

Rzecz jasna brak wizowego obowiązku nie będzie oznaczać braku spraw formalnych, nie można tak zwyczajnie wsiąść na pokład i lecieć. Praktycznie każda osoba, która będzie chciała wybrać się do Stanów bez potrzeby wizy będzie musiała zrobić rejestrację w systemie elektronicznym ESTA. Warto pamiętać, aby zgłoszenie esta do stanów wypełniać trochę wcześniej, nie w dniu podróży.

Najczęściej jego przetworzenie może zająć około 72 godziny, a dodatkowo mogą się pojawić dodatkowe opóźnienia. Niekiedy wnioski zostają też odrzucane, co nie oznacza wcale niemożności wjazdu do USA. W takim przypadku zacząć można standardową ścieżkę postępowania, to znaczy przesłać dokumenty do ambasady i stawić się na spotkanie z konsulem. W czasie rejestracji w systemie ESTA pamiętać należy, że zezwolenie na taki wyjazd jest ważne tylko przez dwa lata.

You may also like...